Jeden den (s) tulákem

Přihnal se zničehonic. Protáhl se mezi paneláky, do nichž se už od rána vsakovaly sluneční paprsky. Byl ještě studený, ale míchal se s horkem, které vydýchávalo město, a nesl s sebou příslib letní bouřky. Rozevlál její květinové šaty splývající až ke kotníkům. Otřásla se.

Letní vítr se vrátil.

Omámeně pokládala na rozžhavený beton chodidla vsunutá do lehkých sandálů. Netušila, jestli u prázdného školního hřiště zahne doleva nebo doprava.

Potom ho zahlédla.

Seděl na lavičce a zíral před sebe. Krátké tmavé vlasy střižené nakrátko zakrývala čepice s otrhaným kšiltem. Džíny měl proděravěné na kolenou. V teniskách i tmavé mikině mu muselo být vedro. Zrovna si ji přetáhl přes hlavu, odkryl přitom propadlé břicho a paže, na nichž na chvíli zahrály šlachy.

Polkla a v ten moment se na ni podíval.

Vítr se utišil. Nad hlavami se jim pořád ještě otevíralo namodralé nebe, ale v dálce za paneláky a táhlými liniemi kopců už se hrnuly tmavé mraky. Byla jen otázka času, kdy je neviditelná síla přižene k nim. Zatím se kolem rozprostíral první letní den. Příslib bezstarostnosti a toulání se.

Ani jedno neuměla. Ani v létě.

V ruce jí těžkla taška s papíry, diářem, zápisníkem a notebookem. Do druhé dlaně jí i přes vedro hřál kelímek s kávou.

Měla by jít. Čeká ji práce. U hřiště musí zahnout doprava. Jenže se nemohla odtrhnout. Zavrtávala se pohledem do jeho těla. Viděla rovná záda, ruce s dlouhými prsty a ušpiněnými nehty, plechovku s laciným pivem, které popíjel, aniž by se staral o to, kde bude spát.

Noci jsou teplý. Je léto.

Vykročila k němu. Odtrhla nohy od rozpáleného chodníku. Díval se na ni a nadechl se. Mezi prsty přetáčel cigaretu. Znovu polkla.

„Máte ještě jednu?“

Nakrčil čelo a potom se pousmál. „Většinou jsem to já, kdo si říká o cigarety. Ale jo. Mám. Měl jsem šťastný den.“

Neptala se, co to v jeho podání znamená. Přisedla si. Nevoněl, ale ani nemusela zadržovat dech. Kolem jejich těl se znovu protáhl vítr. Michalo se v něm teplo i chlad. Přičichla k němu, cítila v něm shrabané seno a dozrávající třešně. Zmateně se kolem sebe rozhlédla. Všude byl jen beton.

„Připálím ti?“ pobaveně si ji prohlížel.

Přikývla a vdechla cigaretový dým. Zatočila se jí hlava.

Seděli tiše vedle sebe. Natáhla si pohodlně nohy. Usrkávala kafe, tulák plnými doušky hltal pivo. Když dopil, zmáčkl plechovku a položil ji vedle sebe.

„Je mi horko,“ řekl za chvíli a vytáhl z batohu kraťasy ustřižené z opraných džínů. Poodešel ke křoví a vyčůral se. Potom si stáhl kalhoty a oblékl kraťasy. Zahlédla jeho trenýrky. Neprané. Přemítala nad tím, jak dlouho se nemyl. Víc jí dráždila jeho bezstarostnost. Nemračil se. Jen se díval před sebe. Netáhl s sebou žádné kufry. U lavičky odhodil batoh s náhradními kalhotami a košilí. Nic víc.

„Myslel jsem, že až to dokouříš a dopiješ, tak půjdeš,“ podotkl, když zahodila nedopalek a v ruce převalovala prázdný kelímek. „Vypadáš jako někdo, kdo spěchá.“

„Asi taková jsem. Ty zase vypadáš jako někdo, kdo nespěchá.“

„Když se touláš, nemůžeš jít rychle.“

„Touláš se celý rok, nebo jenom v létě?“

„Jak kdy. Toulám se, když to na mě přijde.“

Pokývala hlavou. Cítila cukání v nohou. Chtěla se chodidlem dotknout horkého chodníku. Rozpustit si vlasy a vběhnout do větru, který se znovu zvedl. Tančit do rytmu, ve kterém se točila země. Utéct. Být na čerstvě posekané louce, která voní schnoucí trávou.

V kabelce jí zavibroval telefon.

„Musím jít,“ zvedla se.

Usmál se. „Já jdu jen, když chci. Nebo když začne pršet,“ podíval se na nebe, které se zatahovalo černajícími se mraky.

Sáhl po batonu a přehodil si ho přes záda. Rozloučili se a ona pomalu kráčela ke vchodu, kde chvíli zápasila se zámkem. Vítr kolem ní valil předčasně popadané listí a sáček od brambůrků.

Otočila se. Postával před vzrostlým akátem, který se zbavoval posledních mrtvých květů. Mávla na něho. Chvíli váhal, ale potom vykročil.

„Můžeš se u mě umýt a přespat.“

„Co za to budeš chtít?“

„Jeden den s tulákem.“

/Jana Poncarová/

Chcete si přečíst další letní povídky? 

Tady je pro vás máme.

Sem s nimi, chci číst!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *