Helena Žáková vydává svůj druhý román Saudade

Slovo, které vyplavil oceán. Pocit, který nelze přeložit. Tak zní podtitul nového románu povídkářky Heleny Žákové. Saudade se odehrává v krásném a divokém Portugalsku. K jeho napsání ji inspiroval studijní pobyt v Portu. Příběh problémové Beatriz, který zprostředkovávají svým vyprávěním čtyři různí hrdinové, vás zavede nejen tam.

Severoportugalské Porto, pohádkový region Algarve spojený především se sluncem a prázdninovou atmosférou, hlavní město Lisabon, malebné městečko Guimarães a na skok také třeba španělská Barcelona… Na všech těchto místech se odehrává děj druhého románu Heleny Žákové, který se točí kolem nešťastné Portugalky Beatriz. Její tajemství postupně odhalují pomocí svého vyprávění čtyři lidé – Tom, Magdaléna, Inês a Beatrizina babička vracející se prostřednictvím záhadného deníku do svého mládí.

Název Saudade nejspíš většině lidí zas tak moc neřekne. Opravdu jde o nepřeložitelný portugalský výraz vyjadřující pocit naplnění, smutku, melancholie, nostalgie, lásky i ztráty. Tento pocit sdílejí všechny hlavní postavy.

První autorčin román Kdo zastaví déšť je značně propojen s písničkami ze 60. a 70. let. Saudade sice s hudbou není spjato tak silně, ale trochu přece… Playlist je hodně, hodně odlišný. Poslouchat ho můžete TADY.

Saudade je k prodeji například v knihkupectví Kosmas přímo TADY 🙂

Anotace

Záhadný sešit, který neměl být nikdy nalezen. Přesto jej objeví lehkovážná Beatriz, která jde z průšvihu do průšvihu. Může vůbec porozumět ženě z deníku, která ve 40. letech na tajemném mysu svatého Vincenta prožívala nejtěžší, ale i nejkrásnější chvíle svého života? V kontrastu s tímto nelehkým příběhem se odehrává dobrodružství Češky Magdalény, která přijela do Porta na studijní pobyt a objevuje krásu nádherného Portugalska se vším všudy. Slunné pláže, vzrušující party, tajemná zákoutí měst i oslnivou přírodu…

Přesto mají tyto ženy něco společného. Saudade, výjimečný pocit, který zažijete jen v Portugalsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *