Helena Žáková: Vychází román Kdo zastaví déšť

Letošní podzim je výjimečný, protože každé z Povídkářek vychází román. Pro Janu Poncarovou je to už potřetí, pro Martinu Heš a Helenu Žákovou poprvé. Dnes je do (knihkupeckého) světa vypuštěna první kniha v sérii. Helena Žáková vydává Kdo zastaví déšť. 

Román odehrávající se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let střídavě na Kypru a v Anglii vypráví příběh britského vojáka Jamese a československé emigrantky Emy, kteří se každé léto setkávají na fascinujícím středomořském ostrově, zatímco během roku mezi sebou udržují kontakt prostřednictvím dopisů. Nejen jejich osud je nakonec ovlivněn tureckou okupací Kypru.

Knihu si můžete objednat třeba v Luxoru nebo v Knihách Dobrovský.

Samotný název „Kdo zastaví déšť“ je odkazem na píseň Who’ll Stop The Rain od Creedance Clearwater Revival z roku 1970. Kniha je členěna na 13 částí, které jsou nazvané podle slavných písní své doby a uváděné jejich krátkými úryvky. Vyprávění hlavní hrdinky Emy je proloženo sekcemi dopisů, které si dívka vyměňuje s Jamesem.

Román poskytuje upřímný pohled na lásku a nepatrný náhled do kyperské historie, odhaluje, jaká úskalí mohou přinést léta odloučení, a připomíná, jak moc ovlivnila Studená válka některé osudy.

Na začátku knihy se nejdříve setkáte s Julií, dcerou vojáka sloužícího na ostrově Kypr. Ta vyhledá otcovu dávnou lásku Emu a žádá, aby žena řekla pravdu o minulosti Juliiných rodičů, především o matce, kterou děvče nikdy nepoznalo. Ema se ve svém vyprávění vrací do roku 1969, kdy po emigraci z Československa začíná se svými britskými prarodiči trávit prázdniny na Kypru.

Zatímco v prostředí zlaté mládeže se Ema setkává jen s opovržením, útěchu nachází u seržanta Jamese Curlyho, vojáka irského původu. Jenomže doba, kterou dívka prožívá v Anglii vždy mezi dvěma letními prázdninami, je neúprosně dlouhá, naproti tomu bezstarostné kyperské týdny utíkají příliš rychle. Ema a James si poctivě vyměňují dopisy a setkávají se každé léto, zároveň se však oba dva začínají měnit. Emě se najednou líbí ve světě zbohatlíků, dokonce se jedním z nich nechává okouzlit. Jejich malicherné starosti z ničeho nic přetne turecká okupace Kypru. Tragická politická situace zmaří mnoho životů, zničí celou řadu domovů a nakonec výrazně ovlivní osud nejen Jamese a Emy, ale také jejich přátel.

Jak to s nimi nakonec dopadne, si můžete přečíst třeba TADY.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *